Pomnik Winiarki Emmy ponownie zdobi Zieloną Górę. Rzeźba po latach wróciła na plac u zbiegu ulicy Chrobrego oraz alei Niepodległości i przypomina o tradycjach winiarskich miasta. Odsłonięcie pomnika uświęciło jubileusz 800-lecia powstania Zielonej Góry.
Pomnik Winiarki Emmy ponownie stanął na placu u zbiegu ulicy Chrobrego i alei Niepodległości w Zielonej Górze. Rzeźbę wykonał zielonogórski artysta Artur Wochniak. Niestety nie zachowała się żadna dokumentacja z budowy przedwojennego pomnika Winiarki, dlatego rzeźbiarz przy rekonstrukcji wzorował się na starych pocztówkach. Co ciekawe, pierwsza „Emma” została pokazana mieszkańcom miasta już w 1937 roku. Jednak pomnik krótko cieszył ich oczy, bowiem winiarka zaginęła podczas II wojny światowej. Pomysł na rekonstrukcję rzeźby pojawił się po latach. A dzięki zaangażowaniu miejscowych regionalistów pomnik ostatecznie odsłonięto podczas jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry.
Autorem przedwojennej rzeźby był prof. Arnold Kramer, który był twórcą do dziś działającej fontanny z Dylem Sowizdrzałem w Brunszwiku. Z tego miasta pochodziła Emma Freitag, która po wyjściu za mąż za przemysłowca Karla Heinego przeprowadziła się do Czerwieńska, a później do Zielonej Góry. To ona ufundowała miastu pomnik Winiarki przedstawiający młodą dziewczynę, która wracając z winnicy postanowiła odpocząć przy fontannie.
– Młoda, zgrabna niewiasta przychodzi z winnicy i odpoczywa na brzegu fontanny. Ciężka, pofałdowana spódnica, która noszona jest jako ubranie robocze niezależnie od mody, nie jest w stanie zaburzyć jej delikatnych kształtów – opisywała projekt ówczesna zielonogórska gazeta.
Warto dodać, że rzeźba przed wojną nie nosiła imienia swojej fundatorki Emmy Freitag – był to po prostu pomnik winiarki na skraju studni.
Pomnik Winiarki Emmy jest niezwykły i stanowi symbol winiarskich tradycji nie tylko Zielonej Góry, ale i całego regionu. Co istotne, nawiązuje zarówno do przedwojennej historii miasta, jak i współczesnych czasów. Dlatego podczas wizyty w Zielonej Górze z pewnością warto zobaczyć rzeźbę. Tym bardziej, że pomnik, obok takich atrakcji jak piwnice winiarskie Zielonej Góry może stanowić nie lada atrakcją dla miłośników dawnej historii miasta.
Najlepsze miejsce na nocleg w Zielonej Górze? Położone w centrum miasta, tuż przy zacisznym parku Sowińskiego apartamenty Centrum Park to doskonała lokalizacja do wypoczynku. Oferujemy naszym Gościom nowoczesne mieszkania z pełni wyposażoną kuchnią oraz prywatny parking, dzięki czemu Centrum Park to jedno z najlepszych miejsc na pobyt w Zielonej Górze.
Zapraszamy do rezerwacji!
Fot. https://polska-org.pl/5251908,foto.html?idEntity=4890619