Zabytki poszczególnych regionów Ziemi Lubuskiej nie mają jednolitego oblicza i są bardzo różnorodne. Jest to rezultatem odmiennej przeszłości historycznej, wielostronnych wpływów i inspiracji. Zamek w Łagowie, Pałac w Zaborze czy Bojadłach to miejsca, które warto zobaczyć w województwie lubuskim.
Zamek Joannitów w Łagowie, dzięki wysokiej zamkowej wieży jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w mieście. Znajduje się w centrum zabytkowej części miasta, pomiędzy dwoma urokliwymi jeziorami – Łagowskim i Trześniowskim.
Zamek w Łagowie został zbudowany jeszcze w XIV wieku, ale niestety z tego okresu zachowała się tylko wieża i jedna z sal. Pozostałe części obiektu przebudowano na styl barokowy w XVIII stuleciu. Przez ponad 400 lat właścicielami zamku byli zakonnicy Joannici, później przez pewien czas stał się własnością bogatych rodów branderbuskich.
Zwiedzanie zamku w Łagowie jest możliwie. Aktualnie w zabytkowym obiekcie znajduje się hotel, restauracja oraz kawiarnia. Dla zwiedzających udostępniono również wieżę , z której można podziwiać malownicze jeziora i okolicę Łagowa.
Pałac w Zaborze znajduje się kilkanaście kilometrów od Zielonej Góry. W miejscu tym od ponad 20 lat mieści się Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży. Jednak od jakiegoś czasu obiekt odzyskuje swój dawny blask i stopniowo otwiera się dla turystów. Co ciekawe tuż obok znajduje się Lubuskie Centrum Winiarstwa i winnica samorządowa.
Pałac w Zaborze został wybudowany w 1677 roku i był wzorowany na wczesnobarokowych francuskich rezydencjach. Obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli, a w latach 1918-1945 należał do Herminy, drugiej żony cesarza Niemiec Wilhelma II.
Pałac w Zaborze można zwiedzać. Obiekt przez lata był zamknięty dla turystów jednak w 2017 roku wyremontowano Salę Kryształową, którą udostępniono dla zwiedzających. Z odrestaurowanej sali widać dziedziniec oraz pałacowy park. Dzięki zainstalowanej windzie i wejściu od strony tarasu turyści nie przeszkadzają wciąż leczonym w obiekcie dzieciom. Do zabudowań zespołu zamkowego należy również park liczący 20 ha o symetrycznym układzie alei, których główną osią jest urokliwe jezioro Liwno.
We wsi Bojadła, która położona na prawym brzegu Odry znajduje się jedna z najwspanialszych rezydencji barokowych regionu. Pałac w Bojadłach od kilku lat jest w rękach Fundacji Pałac Bojadła, która walczy o to, by obiekt uchronić od zapomnienia, ponieważ miejsce to przez ostatnie dziesięciolecia było nieużytkowane i stopniowo niszczało.
Pałac w Bojadłach został zbudowany około 1700 r. i przebudowany w 1735 r. przez rodzinę von Kottwitz. Obok tego niezwykłego miejsca na uwagę zasługują też dwie kordegardy, oficyny, domek ogrodnika, folwark oraz okoliczny park, w którym znajdują się wiekowe drzewa, romantyczne zakątki a także staw. Co ciekawe układ przestrzenny obiektów nie zmienił się od XVIII wieku.
Zwiedzanie Pałacu w Bojadłach możliwe jest od środy do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00, zaś bilety są do nabycia w kordegardzie pałacu.
Pałac zlokalizowany jest w we wsi Chichy, która znajduje się około 10 km od Żagania. Umiejscowienie, jak i fosa przemawiają za tym, że obiekt ten pełnił rolę warowni i był siedzibą rycerską.
Pałac w Chichach zbudowano w 1718 roku w bezpośrednim sąsiedztwie potoku Iławka. Około 1840 roku nastąpiła przebudowa obiektu, która nadała mu cech neoklasycystycznych. Do 1945 roku pałacem zarządzała rodzina von Diebitsch. Niestety w latach 70. XX wieku, tak jak większość tego typu zabytków, pałac został poddany remontom, które zniszczyły architektoniczny wystrój elewacji.
Przy barokowym obiekcie nadal znajduje się park, w którym rośnie wiele pomnikowych drzew tj. jawor, buk i stary dąb. Za ciekawostkę można uznać to, że po powrocie z wojny będący właścicielem pałacu, pruski oficer swój ogromny majątek miał zakopać właśnie pod starym jaworem.
Aktualnie pałac w Chichach jest własnością prywatną śpiewaczki operetkowej Leokadii Brudzińskiej i mieści się w nim siedziba Lubuskiej Akademii Sztuki „Chichy Art”. Od 2010 roku dla Gości zostało udostępnione jedno z pałacowych skrzydeł.
Wszystkie wyżej wymienione zamki i pałace to zabytki znajdujące się w pobliżu Zielonej Góry, dlatego warto zadbać o komfortowy nocleg w centrum miasta. Apartamenty Centrum Park to idealne rozwiązanie dla osób, które obok zwiedzania chciałyby skorzystać także i z innych atrakcji Winnego Grodu. Dla naszych Gości przygotowaliśmy funkcjonalne i wygodne apartamenty, a także udostępniliśmy saunę.